برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک

اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک

خلاصه

پلاستیک ها کاربردهای زیادی دارند، اما استفاده گسترده از آنها، به ویژه پلاستیک های یکبار مصرف، منجر به یک مشکل عظیم در سراسر جهان از زباله های پلاستیکی غیرقابل کنترل در زمین و دریا شده است. در نتیجه، مفهوم اقتصاد چرخشی به عنوان راه حلی برای بهینه سازی مطرح شده است. استراتژی اقتصاد چرخشی تاکید بر کاهش، استفاده مجدد و بازیافت، برای بهبود مدیریت زباله و به حداقل رساندن آن دارد. در مورد سوخت های فسیلی، پذیرفتن یک اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک کسب و کار چندین مزیت دارد، از جمله صرفه جویی در هزینه، افزایش بهره وری عملیاتی، افزایش وفاداری مشتری و شهرت نام تجاری مطلوب.

1- صنعت پلاستیک

پلاستیک ها در همه جای اطراف ما یافت می شوند و یکی از کالاهای ضروری محسوب می شوند به دلیل هزینه کم، شکل پذیری، سبکی و بی اثر بودن در برابر فعل و انفعالات بیولوژیکی، در نتیجه پلاستیک تبدیل شده است به ماده ای ایده آل برای طیف گسترده ای از مصارف، از جمله مصارف پزشکی، بسته بندی مواد غذایی و حتی پرینت سه بعدی. سالانه بیش از 8 میلیون تن پلاستیک در اقیانوس ها ریخته میشود و می تواند برای آبزیان مضر باشد به خصوص پلاستیک کوچکتر از 5 میلی متر که یک معضل زیست محیطی جدی به شمار می آید. پلاستیک به عنوان یک بحران زیست محیطی در اقیانوس های زمین ظاهر شده است، در درجه اول دلیل آن ویژگی های متمایز و وجود گسترده، طیف وسیعی از پلاستیک را در بر می گیرد.

اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک، استفاده مجدد را تشویق می کند و عمر خدمات را افزایش می دهد. تعمیر، ساخت مجدد، ارتقاء، بهسازی کالاهای قدیمی را به جدید و بازیافت از جمله مزایایی است که برای پلاستیک ها به شمار می آید.

2- اقتصاد چرخشی

به گفته پیتر لیسی: اقتصاد چرخشی فرصتی برای باز کردن قفل ارزش و جدا کردن پیشرفت، از استفاده از منابع کمیاب و مضراست به عبارتی؛ نقطه اتصال اقتصاد و رشد پایدار، اقتصاد چرخشی است. با توجه به اهداف مرتبط با پلاستیک در یک اقتصاد چرخشی، مانند کاهش زباله های پلاستیکی با حذف یا استفاده مجدد از آن، انتظار می رود استفاده از مواد ایمن و بازیافتی و بهبود روش های بازیافت نتیجه دهد؛ از طرف دیگر استفاده از منابع، مزیت موثر و کارامد دارد. این مزایا شامل بهبود وضعیت در آب و هوایی، تغییر، سلامت انسان، تنوع زیستی، رونق اقتصادی و فرصت‌های شغلی است. چارچوب اقتصاد دایره ای و اصول اساسی آن " کاهش، استفاده مجدد و بازیافت" است."

3- مزایای تجاری و فرصت های تجاری

پذیرش کسب و کار اقتصادی چرخشی برای شرکت های صنعت پلاستیک می تواند با کاهش وابستگی آنها به استفاده از منابع بکر، مزایای تجاری قابل توجهی را فراهم کند ترکیب پلاستیک‌های بازیافتی در محصولات یک شرکت می تواند سبب افزایش مشتری شود. مزایای اقتصادی پذیرش اقتصاد چرخشی شامل مزیت رقابتی بیشتر است سودآوری و موفقیت تجاری بلندمدت در صنعت پلاستیک همچنین شامل افزایش درآمد، ثروت، ارزش افزوده و توزیع آنها، تجارت، بهره وری، رقابت، کارآفرینی، سرسختی و سرمایه گذاری است.

4- چالش ها و موانع

بیشتر محصولات به صورت خطی طراحی شده اند. مشتریان اغلب راحتی را در اولویت قرار می دهند و ممکن است دربرابر تغییرات در طراحی محصول و استفاده مجدد ار آن مقاومت کنند محصولات یک باراستفاه میشوند و بدون استفاده مجدد دور انداخته میشوند یک جایگزین مقرون به صرفه تر برای پلاستیک در این صنعت هنوز پیدا نشده است و همچنین امکانات زیرساختی ناکافی برای مدیریت پسماند وجود دارد و باید امکانات لازم برای بازیافت و استفاده مجدد از محصولات پلاستیکی انجام شود اجرای اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک بدون فن آوری های بازیافت پیشرفته ممکن است چالش برانگیز باشد. از دیگر موانع دستیابی به اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک می توان به موارد قانونی اقتصادی، اداری و مدیریتی در سطح جهانی اشاره کرد.  برای دستیابی به رشد هدفمند در حمایت از اقتصاد چرخشی و مقبولیت، باید مشارکت  بین کسب و کارها، دولت ها و جوامع وجود داشته باشد.

5- فناوری های نوظهور

هر سال تقریباً 90 میلیارد تن مواد پلاستیکی استخراج و برای تولید استفاده می شود که تنها 9٪ از تمام پلاستیک های تولید شده بازیافت می شوند. فناوری های نوظهور پتانسیل بهتر شدن را دارند و می تواند به چرخشی بودن پلاستیک قابل بازیافت و نرخ کلی بازیافت در ایالات متحده و در سراسر جهان کمک کند . خودکار شدن ماشین الات برای جداسازی و جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی می‌تواند به طور موثرابزاری قابل تشخیص با استفاده از برنامه های کاربردی در سطح جهانی ایجاد کند.

6- نتیجه

جرم پلاستیک موجود در اقیانوس تخمین زده میشود که قبل از سال 2040، به 30 میلیون تن در هرسال برسد، که این آسیب رساندن به اکوسیستم است. با این وجود، یک مانع مهم در ایجاد چرخشی در صنعت پلاستیک، وجود دارد که نبودن یک جامع و یکپارچه است. زیرساخت های بازیافت پلاستیک در حالی که هزینه های پیاده سازی امکان پذیر است، نیاز به تمایل دولت ها برای پذیرش اقدامات قانونی دارد. اقتصاد چرخشی در صنعت پلاستیک از جمله مفاهیم مورد توجه در دهه های پیش رو خواهد بود چرا که پتانسیل این صفت برای اجزای چنین ایده ای برای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست نه تنها یک راه موثر بلکه تنها راه موجود می باشد.

نانوپل, نانو فناوری, تجاری سازی, اقتصاد, بازیافت, بازیافت زباله, زباله های پلاستیکی

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید