برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

knowledge-based-benefits

مزایای شرکت دانش بنیان: راهنمایی جامع

مزایای شرکت دانش بنیان: راهنمایی جامع برای دانش بنیان شدن

در این مقاله به معرفی و بررسی برخی مزایای شرکت های دانش بنیان در اکوسیستم استارتاپی کشور می پردازیم.

مزایای شرکت های دانش بنیان چیست؟

معافیت از مالیات عملکرد به مدت پانزده سال

یکی از مزایای اصلی تاسیس شرکت دانش بنیان، اختصاص معافیت از مالیات عملکرد به مدت پانزده سال می‌باشد. این امکان به کسب و کارهای جوان و نوآورانه فرصت می‌دهد تا در طی این دوره اولیه، با بیشترین تمرکز و انگیزه، به رشد و توسعه خود بپردازند.

تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از تسهیلات ارزشمند صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌برداری نمایند. این تسهیلات مالی و مشاوره‌ای، به شرکت‌ها در جهت تحقق ایده‌های نوآورانه و بهبود فناوری‌های خود کمک می‌کند.

امکان به کارگیری نیروی سرباز (امریه دانش بنیان)

یکی از امکانات مهم برای شرکت‌های دانش بنیان، امکان استفاده از نیروهای سرباز امریه دانش بنیان می‌باشد. این نیروها با تخصص‌های خاص و تجربه‌های مناسب، می‌توانند به شرکت‌ها در دوران‌های حساس و نیازمند به کارگیری تخصص خود کمک نمایند.

معافیت قراردادهای دانش بنیان از اعمال ضریب حق بیمه

یکی دیگر از تسهیلات مهمی که برای شرکت‌های دانش بنیان فراهم شده است، معافیت قراردادهای دانش بنیان از اعمال ضریب حق بیمه می‌باشد. این اقدام به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا با اطمینان بیشتر به توسعه فعالیت‌های خود بپردازند.

امکان استقرار در اماکن مسکونی

شرکت‌های دانش بنیان، با توجه به ماهیت فعالیت‌های خود و نیازهای مختصرمدت، امکان استقرار در اماکن مسکونی را دارند. این امکان به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا با کمترین هزینه‌ها و بیشترین تجربه به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

استقرار در محدوده‌ی شهرهای دارای محدودیت استقرار و دریافت مجوزهای مربوطه

شرکت‌های دانش بنیان از امتیازات استقرار در محدوده‌هایی که دارای محدودیت استقرار هستند، بهره‌برداری می‌کنند. همچنین، این شرکت‌ها می‌توانند به راحتی مجوزهای مربوطه را اخذ کرده و از این طریق مانعی را از توسعه فعالیت‌های خود نخواهند داشت.

 

شرایط بهره‌برداری از تسهیلات شرکت‌های دانش بنیان

برای بهره‌برداری از تسهیلات و معافیت‌های ارائه شده برای شرکت‌های دانش بنیان، موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرند:

نوع شرکت و عدم تعلق به دولت

شرکت درخواست‌دهنده نباید تابعیت دولتی داشته باشد. این مورد به شرکت‌های خصوصی و نوآورانه فرصت می‌دهد تا از تسهیلات بهره‌برداری کنند.

نوع دانش بنیان و محدودیت‌های مالیاتی

نوع دانش بنیانی که شرکت تولید کننده است، تعیین‌کننده است. به عنوان مثال، شرکت‌های دانش بنیان "نوع دو" از معافیت مالیاتی برخوردار نمی‌شوند. لذا باید با دقت نوع دانش بنیان خود را شناسایی کنید.

تایید دانش بنیان

اگر شرکت دارای محصولات متعددی است و تنها بخشی از آنها به عنوان دانش بنیان تأیید شده است، تسهیلات و معافیت‌ها تنها برای آن بخش قابل استفاده خواهند بود. بنابراین، تایید دقیق دانش بنیان شما اهمیت دارد.

شرایط سالیانه

اگرچه معافیت مالیاتی عملکرد پانزده ساله است، اما هر سال برای بهره‌برداری از این معافیت، باید اطلاعات مربوط به شرکت‌های دانش بنیان به کارگروه تشخیص و ارزیابی شرکت‌های دانش بنیان ارائه شود. این اطلاعات به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهند شد.

با رعایت این موارد، شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند از مزایا و تسهیلات بی‌نظیر این نوع کسب و کار بهره‌برداری کرده و در راستای توسعه و نوآوری به پیش بروند.

 

پرسش و پاسخ متداول درباره مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان

۱. چه معافیت‌هایی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود؟

مزایای شرکت دانش‌بنیان شامل معافیت از مالیات عملکرد به مدت پانزده سال، استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی، امکان به کارگیری نیروی سرباز (امریه دانش‌بنیان)، معافیت قراردادهای دانش‌بنیان از اعمال ضریب حق بیمه، امکان استقرار در اماکن مسکونی و استقرار در محدوده‌ی شهرهای دارای محدودیت استقرار و دریافت مجوزهای مربوطه می‌شود.

۲. آیا تمام شرکت‌های دانش‌بنیان از معافیت مالیاتی بهره‌برداری می‌کنند؟

خیر، معافیت مالیاتی بسته به نوع دانش‌بنیان و تأیید آن توسط مقامات مربوطه متغیر است. شرکت‌هایی که به‌عنوان "نوع دو" دانش‌بنیان تشخیص داده نشوند، از معافیت مالیاتی بهره‌برداری نمی‌کنند.

۳. چگونه می‌توان تایید دانش‌بنیان را انجام داد؟

شرکت‌ها باید دقیقاً تعیین کنند که کدام محصولات و خدمات آن‌ها به عنوان دانش‌بنیان تایید شده‌اند. این اطلاعات با مراجعه به مقامات مربوطه و کارگروه تشخیص و ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.

۴. چه محدودیت‌هایی برای بهره‌برداری از معافیت‌ها وجود دارد؟

استفاده از معافیت‌ها و تسهیلات مرتبط با نوع دانش‌بنیان و شرایط سالیانه دارای محدودیت‌هایی است. همچنین، شرکت‌ها باید به صورت دوره‌ای اطلاعات مرتبط با عملکرد و توسعه‌ی خود را به مقامات مالیاتی ارائه دهند.

۵. آیا شرکت‌های دولتی نیز می‌توانند از این مزایا بهره‌برداری کنند؟

خیر، شرکت‌های دولتی از این مزایا بهره‌برداری نمی‌کنند. تسهیلات و معافیت‌ها فقط برای شرکت‌های خصوصی و نوآورانه در نظر گرفته شده‌اند.

۶. چگونه می‌توان تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی را بهره‌برداری کرد؟

شرکت‌ها می‌توانند با ارائه طرح‌ها و ایده‌های نوآورانه، از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره‌برداری کنند. این تسهیلات به شرکت‌ها در تحقق اهداف توسعه و نوآوری خود کمک می‌کند.

مشاوره دانش بنیان, دانش بنیان

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید