برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

chiral gold

استفاده از نانوذرات طلا برای بهبود ایمنی بدن

تیمی از محققان وابسته به مؤسسات متعددی در چین، ایالات متحده و برزیل از «چپ دست بودن یا راست دست بودن» نانوذرات طلای کایرال (chiral) برای تقویت پاسخ ایمنی به ویروس آنفولانزا در موش‌ها استفاده کرده‌اند. الکساندر هوفتمن و لوک ای، اعضای این گروه، کار خود را در مجله Nature شرح می دهند.

 

کایرالیته به ساختارهایی اطلاق می‌شود که نامتقارن هستند، به این معنی که چپ دست یا راست دست هستند - آنها مانند دست‌های انسان یکسان اما متضاد هستند. در این تلاش جدید، محققان به روش‌هایی که این خاصیت نانوذرات طلا ایجاد کرده‌اند و می‌تواند بر انواع سلول‌ها تأثیر بگذارد، نگاه کردند.

آنها ابتدا به تاثیر نور قطبی دایره ای بر روی نانوذرات طلای خود نگاه کردند. تحقیقات قبلی نشان داده است که این نوع نور بر چپ دستی و راست دستی تأثیر متفاوتی دارد. آنها توانستند از آن برای سفارشی کردن درجه دستی در نانوذرات خود استفاده کنند.

آن‌ها سپس به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه می‌توانند از این سفارشی‌سازی برای تأثیرگذاری بر نحوه رفتار نانوذرات خود در هنگام قرار گرفتن در معرض ماکروفاژها یا سلول‌های دندریتیک استفاده کنند – هر دو نقش کلیدی در شناسایی اولیه پروتئین‌های خارجی در بدن دارند که نشانه‌ای واضح از عفونت است.

 

محققان دریافتند که نانوذرات چپ دست راحت‌تر می‌توانند وارد چنین سلول‌هایی شوند، اگرچه هر دو نوع به طور مساوی با CD97 و EMRI که سلول‌های گیرنده مهمی هستند درگیر هستند. آنها همچنین دریافتند که هر دو در نهایت دچار اندوسیتوز شدند، که در آن ماده ای از غشای سلولی عبور می کند و وارد سلول می شود. و هنگامی که وارد شدند، هر دو فرآیندی را آغاز کردند که منجر به باز شدن کانال‌های یونی پتاسیم در داخل غشای سلولی می‌شود، که منجر به فعال شدن پروتئین‌هایی می‌شود که التهاب را تحریک می‌کنند که به نام التهاب نامیده می‌شوند. این به نوبه خود منجر به تولید سیتوکین توسط سلول ها شد که به عنوان واسطه پاسخ ایمنی شناخته شده است.

محققان دریافتند که وقتی این نانوذرات را به موش های مبتلا به آنفولانزا تزریق کردند، پاسخ ایمنی برای نانوذرات چپ دست قوی تر از نانوذرات راست دست بود. آنها پیشنهاد می کنند که ممکن است بتوان از این دانش جدید برای بهبود واکسن ها استفاده کرد.

نانوپل, نانو فناوری

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید