برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

gold-nanoparticles

انتقال دارو با استفاده از نانوذرات طلا برای شکار تومورها

انتقال دارو با استفاده از نانوذرات طلا برای شکار تومورها

برای تولید داروهای سرطان، محققان اغلب باید آزمایشات سختی انجام دهند. بیشتر داروهایی که به اندازه کافی قوی برای از بین بردن تومورها هستند، عوارض جانبی ناخوشایندی نیز ایجاد می‌کنند - و ممکن است در نهایت آسیب بیشتری نسبت به فایده داشته باشند. اکنون، محققان و پزشکان مؤسسه فناوری Stevens و Hackensack Meridian Health یک سیستم دارورسانی جدید ایجاد کرده‌اند که از نانوذرات طلا برای رساندن دارو به تومورها با دقت قابل‌توجهی استفاده می‌کند و در عین حال پتانسیل عوارض جانبی سیستمیک را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

 

در مقاله‌ای که در ACS Applied Materials & Interfaces منتشر شده است، تیم فناور، « توانایی بسته‌بندی و مهر و موم کردن داروها را در یک نانو چارچوب طلای متخلخل و سپس اعمال یک پوشش اسید هیالورونیک روی سطح خارجی نانوذره برای مهر و موم کردن بیشتر دارو در داخل نانوذره » را توصیف می‌کند. نتیجه حاصله، یک ذره بسیار پایدار است که تنها زمانی که به گیرنده های اسید هیالورونیک روی سطح تومور لنفوم متصل می شود، بار خود را خالی می کند.

 

هونگجون وانگ، پروفسور مهندسی زیست پزشکی و مدیر مرکز نوآوری بهداشت و درمان Semcer در استیونز که به همراه یوهانس زرکزوسکی، پزشک Hackensack رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، توضیح داد: «طلا بسیار پایدار است، بنابراین ماده مناسبی برای دارورسانی است. . با استفاده از این رویکرد، می‌توانیم داروها را بسیار دقیق‌تر به هدف منتقل کنیم و نتایج بالینی بسیار بهتری دریافت کنیم.»

 

از آنجایی که داروها به صورت انتخابی و با حداقل نشت به جریان خون تحویل داده می شوند، می توان از مقادیر قابل توجهی کمتری از داروها برای درمان تومور استفاده کرد و خطر عوارض جانبی سمی را کاهش داد. در مطالعات حیوانی، تیم هیچ نشانه ای از سمیت و هیچ سطح قابل تشخیصی از دارو در جریان خون پیدا نکرد، علیرغم این واقعیت که مواد شیمیایی که آنها ارائه می کردند معمولاً باعث ایجاد سمیت قابل تشخیص در 50٪ از افراد می شود.

 

نانوذرات طلا بسیار طولانی‌تر از مولکول‌های دارویی شناور آزاد، به گردش در جریان خون ادامه می‌دهند، به این معنی که بیمارانی که در حال حاضر درمان‌های روزانه دریافت می‌کنند ممکن است بتوانند به رژیم‌های هفتگی یا دو هفته‌ای روی آورند. در آزمایشات حیوانی، تومورهای لنفوم به طور قابل توجهی به تحویل داروی هدفمند بهتر از درمان های غیرهدف پاسخ دادند، که نشان می دهد می توان پروتکل های درمانی جدیدی برای بهبود نتایج در بیماران مبتلا به سرطان انسانی ایجاد کرد.

 

استفاده از طلا به‌عنوان یک سیستم انتقال، راه را برای کاربردهای بالینی دیگر، از جمله استفاده از نانوذرات طلای جستجوگر تومور به‌عنوان ماده کنتراست برای امکان تصویربرداری دقیق‌تر، باز می‌کند. این ذرات همچنین می توانند با تابش انرژی نوری بی ضرر به بدن بیمار گرم شوند و به طور موثر تومورها را از درون دچار "پختگی" کنند. همچنین می‌توان آن‌ها را طوری کالیبره کرد تا محموله دارویی خود را تنها زمانی که توسط نور ورودی تحریک می‌شود، تحویل دهند، که کنترل بیشتری بر نحوه و زمان تحویل داروها فراهم می‌کند.

 

نانوذرات را می‌توان با استفاده از فرآیندهای شیمیایی ارزان و مقیاس‌پذیر بسیار سریع و کارآمد با دارو بارگیری کرد – واقعیتی که باید به جبران هزینه‌های استفاده از طلا برای تحویل داروها کمک کند. وانگ گفت: "البته هزینه همیشه یک نگرانی است." اما این یک روش ساده است و ما فکر می‌کنیم که مزایای این روش، خودشان را نشان خواهند داد.»

 

در حالی که مطالعه کنونی بر تأیید استفاده از سیستم‌های تحویل داروی نانوذرات طلا در حیوانات متمرکز بود، وانگ امیدوار است که این رویکرد برای آزمایش در بیماران سرطانی انسانی توسعه یابد. او توضیح داد: «ما این آثار را در حیوانات نشان داده‌ایم - اکنون باید نشان دهیم که در افراد نیز بی‌خطر است. او خاطرنشان کرد که شرکت های داروسازی در حال حاضر به این رویکرد علاقه نشان داده اند و FDA قبلاً استفاده از طلا را در سایر کاربردهای بالینی تأیید کرده است.

 

در همین حال، وانگ افزود، هدف اولیه تحقیق، توسعه سیلانت‌های پیچیده‌تر منافذ بیرونی است که به آنتی‌بادی‌ها برای هدف قرار دادن سایر تومورهای سخت‌تر با ویژگی‌های مشابه بالا متکی هستند.

 

وانگ گفت: "هدف نهایی ما استفاده از این رویکرد برای هدف قرار دادن مولتیپل میلوما و سایر سرطان هایی است که در حال حاضر قابل درمان نیستند." "امیدوارم بتوانیم تحقیقات بنیادی را تکمیل کنیم و به زودی آن را به سمت آزمایشات بالینی پیش ببریم."

نانو فناوری

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید