برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

silver-nanoparticles

استفاده از نانوذرات نقره در مبارزه با باکتری ها

استفاده از نانوذرات نقره در مبارزه با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک

در یک مطالعه جدید، دانشمندان دانشگاه فلوریدا دریافتند که ترکیبی از نانوذرات نقره و آنتی بیوتیک ها در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک موثر است.

 

محققان امیدوارند این کشف را به درمان مناسب برای برخی از انواع عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک تبدیل کنند. عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک سالانه بیش از یک میلیون نفر را در جهان می کشند.

 

قرن هاست که می دانیم نقره دارای خواص ضد میکروبی است. با این حال، نانوذرات نقره - کره های میکروسکوپی نقره که به اندازه کافی کوچک هستند که در سطح سلولی کار کنند - مرز جدیدی را در استفاده از این فلز گرانبها برای مبارزه با باکتری ها نشان می دهند.

 

در این مطالعه، تیم تحقیقاتی آزمایش کردند که آیا نانوذرات نقره موجود در بازار، قدرت آنتی‌بیوتیک‌ها را تقویت می‌کنند و این داروها را قادر می‌سازند تا با باکتری‌هایی که برای مقاومت در برابر آنها تکامل یافته‌اند مقابله کنند یا نه.

 

دانیل سیژ، نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار دپارتمان میکروبیولوژی و علوم سلولی UF/IFAS می گوید: «ما دریافتیم که نانوذرات نقره و دسته ای از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف به نام آمینوگلیکوزیدها به طور هم افزایی با هم کار می کنند.

 

سیژ توضیح داد: «وقتی مقدار کمی از نانوذرات نقره ترکیب شد، مقدار آنتی بیوتیک مورد نیاز برای مهار باکتری 22 برابر کاهش یافت، که به ما می گوید که این نانوذرات، دارو را بسیار قوی تر می کنند. علاوه بر این، آمینوگلیکوزیدها می توانند عوارض جانبی منفی داشته باشند، بنابراین استفاده از نانوذرات نقره می تواند دوز کمتری از آنتی بیوتیک را به همراه داشته باشد و این عوارض جانبی را کاهش دهد.

 

آتم داو، نویسنده اول این مطالعه و کاندیدای دکترا که در رشته میکروبیولوژی و علوم سلولی در کالج UF/IFAS علوم کشاورزی و علوم زیستی مطالعه می‌کند، گفت: یافته‌ها هم شگفت‌انگیز و هم هیجان‌انگیز بودند.

 

داو گفت: "وقتی برای اولین بار نتیجه را دیدم، اولین فکرم این بود که "وای، این ایده کار می کند."

 

به گفته محققان، طی چند دهه گذشته، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها منجر به ظهور باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و کاهش اثربخشی داروهای آنتی بیوتیک سنتی شده است. یافته های این مطالعه نشان می دهد که نانوذرات نقره پتانسیل تجدید اثربخشی برخی از این داروها را دارند.

 

داو گفت: «فرض کنید دستتان دچار سوختگی بدی شده و به یکی از این گونه‌های مقاوم باکتری آلوده می‌شود». ممکن است پانسمان سوختگی با ترکیبی از نانوذرات نقره و آنتی‌بیوتیک‌ها بتواند عفونت را از بین ببرد و از انتشار آن باکتری‌های مقاوم در نقاط دیگر جلوگیری کند.»

 

اگرچه آنتی بیوتیک ها عمدتاً باکتری ها را هدف قرار می دهند، اما می توانند به سلول های انسان و حیوان نیز آسیب برسانند. محققان با استفاده از یک کرم میکروسکوپی به نام C. elegans تأیید کردند که نانوذرات نقره همچنین آنتی بیوتیک را برای سلول های غیر باکتریایی سمی تر نمی کند.

 

با تکیه بر یافته‌های امیدوارکننده این مطالعه، دانشمندان قصد دارند مجوز FDA را برای آزمایش‌های بالینی دریافت کنند و با UF Innovate برای ثبت اختراع یک محصول ضد میکروبی که از نانوذرات نقره استفاده می‌کند، همکاری کنند.

نانو فناوری

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید