برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

co-creation guide

راهنمای خلق مشترک یا هم آفرینی

راهنمای خلق مشترک یا هم آفرینی

آینده نوآوری و استارتاپ ها: ایجاد ارزش مشترک با مصرف کنندگان و ارائه دهندگان

هیچ شکی در این نیست: خلق مشترک ارزش با مصرف کنندگان و ارائه دهندگان، آینده پیش روی نوآوری و استارتاپ ها است - زیرا برای مبتکران (و مشتریان) تنها امید داشتن به اینکه انتخاب شان در خرید درست خواهد بود، پر هزینه است!

برای چندین دهه، سایر صنایع از مزایای خلق راه حل های مشترک با مشتریان بهره برده اند. اکنون زمان آن رسیده است که تمام صنایع از استراتژی‌های اثبات‌شده هم‌آفرینی برای حل مشکلات انسان ها، بهبود کیفیت زندگی و بهبود تجربیات مشتریان استفاده کنند.

مشتریان شروع به درو کردن مزایای خلق مشترک می کنند، مانند سایر صنایع برای چندین دهه. و، مبتکرانی که استراتژی‌های خلق مشترک را به کار می‌گیرند، هزینه و ریسک مرتبط با توسعه محصول جدید را کاهش می‌دهند، از رقابت جهش می‌کنند و وفاداری به برند را افزایش می‌دهند.

اگر با هم خلق نمی کنید، زمان شروع است. و این راهنما به شما کمک می کند تا اصول اولیه را پوشش دهید.

خلق مشترک

 • خلق مشترک چیست؟

تعریف خلق مشترک

در ظاهر، هم‌آفرینی، ذینفعان خارجی را وارد فرآیند توسعه و راه‌اندازی محصول می‌کند. اما تعریف خلق مشترک خیلی بیشتر از این است.

این تکامل و دگرگونی نقش مشتری است. خلق مشترک فراتر از مرحله طراحی است. این همکاری واقعی مشتری است که در کل فرآیند توسعه و راه اندازی محصول، از ایده اولیه شما شروع می شود و زمانی که شرکت را تعطیل می کنید، به پایان می رسد.

تعریف خلق مشترک

تفکر مشارکتی و تفکر طراحی:

تفاوت در چیست؟

در حالی که مفاهیم شناخته شده ای مانند تفکر طراحی و طراحی انسان محور به برندهای بی شماری کمک کرده است تا در مورد نقش مشتری در فرآیند نوآوری تجدید نظر کنند، این روش ها پس از ایجاد راه حل ها در تعامل با ذینفعان کوتاهی می کنند.

آنها همچنین فرصت هایی را برای ایجاد فرهنگ های نوآوری پایدار بر اساس حلقه های بازخورد مستمر با مشتریان، ارائه دهندگان و سایر ذینفعان از دست می دهند.

 

 • مزایای خلق مشترک

مبتکران و هر نوآوری در کل، در این مورد - می توانند از خلق مشترک برای موارد زیر استفاده کنند:

 

 • تعریف مشتری از موفقیت را بیاموزید
 • کشف کنید که مشتریان در مورد راه حل شما چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند
 • فرصت های پیشرفت و نیازهای ناگفته را کشف کنید
 • درک کنید که چگونه راه حل شما با دنیای مشتریان مطابقت دارد
 • مشخص کنید که چه زمانی و چگونه مشتریان واقعاً از راه حل استفاده می کنند
 • ویژگی های مناسب را ارائه دهید و تصمیمات استراتژی خود را بهبود بخشید
 • همدلی شرکت خود را نسبت به تجربه مشتری افزایش دهید
 • بهبود عملکرد برنامه های بازاریابی و فروش
 • پر فروش ترین ویژگی ها و موثرترین پیام های بازاریابی راه حل خود را شناسایی کنید

چرا باید با مشتریان همکاری ایجاد کنید؟

95%بیش از 95 درصد از نوآوری ها، هرگز زیر نور موفقیت قدم نخواهند زد!

در عوض، آنها به قبرستان ایده ها فرستاده می‌شوند - همراه با میلیون‌ها محصول دیگر که مبتکران قسم خوردند ایده‌ای عالی است. خلق مشترک به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که این اتفاق برای شما نمی افتد.

فرآیند نوآوری مملو از سوگیری های ذاتی است که می تواند مخفیانه ما را خراب کند. تنها یک راه برای کشف و از بین بردن آنها وجود دارد، و آن اطمینان از اینکه کاربران نهایی در تمام طول مسیر درگیر هستند. برای یافتن شش سوگیری رایج، بخش پاداش در صفحه آخر را بررسی کنید.

خلق مشترک بینش‌های پنهان را آشکار می‌کند و ایده‌های جدیدی را القا می‌کند که به سادگی با دیدگاه و تیم داخلی خود پیدا نمی‌کردید. مشتریان شما بهتر می دانند تجربیات، نیازها و خواسته های آنها چیست. به آنها گوش دهید!

مزایای خلق مشترک

فقط به این دلیل که چیزی نوآورانه است به این معنی نیست که ایده خوبی است. می دانم، قورت دادن این قرص سخت است. اما با هر ویژگی و تکرار جدید، نمی‌توانید بدون تأیید اینکه ایده شما واقعاً برای مشتریان مفید است، به جلو حرکت کنید.

خلق مشترک به شما کمک می کند تا از منابع سازمانی خود بهتر استفاده کنید. به جای هدر دادن هزاران – اگر نه میلیون‌ها – دلار برای توسعه بیش از حد، کشف کنید که مشتریان واقعاً چه ویژگی‌ها و عملکردی را می‌خواهند. این به شما کمک می کند تا سریعتر وارد بازار شوید و منابعی را برای عرضه محصول خود به بازار آزاد کنید.

 

 • انواع خلق مشترک: 5 راه اصلی در چارچوب خلق مشترک

از طریق تحقیقات دکترا و برنامه‌های کاربردی‌ام، اهمیت حیاتی خلق مشترک در فرآیند تجاری‌سازی و نقشی که ایجاد مشترک در تبدیل سازمان‌ها به ماشین‌های نوآوری چابک ایفا می‌کند، کشف کرده‌ام.

من چارچوب «5 راه خلق مشترک» را ایجاد کردم تا رهبران نوآوری را از طریق 5 نوع هم‌آفرینی راهنمایی کنم که می‌توان به آن 5 مرحله هم‌آفرینی نیز اشاره کرد:

هم‌اندیشی، هم ارزش‌گذاری، هم طراحی، هم آزمون و هم راه‌اندازی.

این چارچوب همچنین به ایجاد یک جریان ارتباط مستمر با ذینفعان خارجی در هنگام طراحی، توسعه، و راه اندازی محصولات، خدمات و تجربیات جدید کمک می کند.

در اینجا 5 نوع خلق مشترک و سناریویی وجود دارد که نشان می دهد چگونه یک سازمان ممکن است از آنها برای ایجاد مشترک با مشتریان استفاده کند.

 

 • از شرکت کنندگان بخواهید تا حد امکان ایده های خود را تصور کنند، در حالی که هر قضاوتی را به حالت تعلیق در می آورند.

به جای یافتن مشتریان برای نوآوری خود، یک نوآوری با مشتریان خود بسازید.

این مرحله تضمین می کند که شما یک نیاز واقعی بازار را برآورده می کنید - نه فقط بر اساس فرضیات و سوگیری های تیم خود.

 

 • تعداد ایده ها را به فهرست کوتاه اولویت بندی شده از راه حل های بالقوه کاهش دهید.

کدام یک از ایده های محصول شما بیشترین تأثیر را خواهد داشت، قابل دوام تر است یا کپی کردن آن برای رقبا دشوارتر است؟ برای پی بردن به این موضوع، ممکن است تصمیم بگیرید که با همان گروه مرحله اول کار کنید، یا تصمیم بگیرید افراد بیشتری را به مهمانی دعوت کنید.

 

 • پیکربندی حداقل محصول قابل دوام (MVP) را تعیین کنید و یک نمونه اولیه خام یا نسخه 1 ایجاد کنید.

بسیار مهم است که زمان و منابع خود را برای توسعه کامل محصولی که بازخورد بازار ندارد تلف نکنید. در این مرحله، مهم ترین ویژگی ها را بررسی کنید تا بتوانید به صورت تدریجی بسازید، آزمایش کنید و تکرار کنید.

 

 • نمونه اولیه یا نسخه 1 را با مخاطبان هدف خود آزمایش کنید.

جایی که لاستیک با جاده برخورد می کند. بعد از اینکه MVP خود را ساختید، به مشتریان خود اجازه دهید آن را بررسی کنند و بازخورد فیلتر نشده خود را به شما ارائه دهند. مطمئن شوید که متوجه می‌شوید درباره کدام ویژگی‌های خاص بازخورد جمع‌آوری می‌کنید و چگونه آن را جمع‌آوری می‌کنید.

 

 • راه حل خود را با همکاری کاربران، خریداران و تأثیرگذاران راه اندازی کنید.

یک شبکه قوی در بازار هدف خود بسازید. نه فقط کاربران و خریداران نهایی، بلکه تأثیرگذاران کلیدی نیز که می توانند به گسترش این کلمه و ایجاد دهان به دهان مثبت در میان پذیرندگان اولیه مبتکر و آگاه به فناوری بازار شما کمک کنند.

 

شما کجای طیف خلق مشترک هستید؟

ممکن است با مدل‌های دیگری برای انواع هم‌آفرینی آشنا باشید، مانند مدل متیو اس. اوهرن و آریک ریندفلیش خلق مشترک مشتری:

 • ارسال: مشارکت ثابت و انتخاب شرکت
 • سرهم بندی: مشارکت باز و انتخاب به رهبری شرکت
 • طراحی مشترک: مشارکت ثابت و انتخاب به رهبری مشتری
 • همکاری: مشارکت باز و انتخاب به رهبری مشتری

طیف خلق مشترک

از طریق دریچه چارچوب من، این مدل می تواند به شناسایی جایی که شرکت شما در "ماترکیس" خلق مشترک است کمک کند. برای مثال، اگر در یک محیط ثابت و تحت رهبری شرکت «ارائه می‌کنید»، در اینجا ایجاد خلق مشترک زیادی انجام نمی‌شود!

اما اگر در یک محیط باز و تحت رهبری مشتری "همکاری" می کنید، با سرعت کامل در حال ایجاد مشترک هستید.

بنابراین از خود بپرسید: سازمان شما در کجای ماترکیس قرار می گیرد؟

 

 • خلق مشترک مدل لگو: مطالعه موردی معروف در زمینه هم آفرینی

پروژه همکاری LEGO Ideas دارای یک وب سایت اختصاصی است که در آن کاربران می توانند ایده های خود را برای اسباب بازی های جدید لگو ارسال کنند. سپس سایر کاربران می توانند رای دهند، نظر بدهند، و این ایده ها را بررسی کنند، و یک جامعه خلق مشترک ایجاد کنند که به رهبری کمک می کند اوضاع را بررسی کند که کدام ایده ها ممکن است موفق ترین ایده ها باشند.

LEGO Ideas

LEGO Ideas که در سال 2008 تأسیس شد، به عنوان یک آزمایش شروع شد. اما به سرعت به یک حس جهانی تبدیل شد و بیش از 1 میلیون طرفدار دائماً ایده های خود را ارسال می کردند. از آن زمان، کاربران بیش از 26000 ایده ارسال کرده اند و بیش از 23 مجموعه از این ایده ها راه اندازی شده است.

LEGO Ideas1

دایوا استانیکایت نالدال، رئیس LEGO Ideas می گوید:

در طول سال‌ها متوجه شده‌ایم که انجمن‌های طرفداران ما بسیار مشتاق و پرانرژی هستند تا خلاقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند و تلاش می‌کنند تا آنها را به واقعیت تبدیل کنند... ایده‌های LEGO گواهی محکمی دارد که نظر جمعی این جمعیت خلاق نه تنها می‌تواند محصولات عالی را شناسایی کند. ، بلکه داستان های معتبر و جذابی را در مورد مردم و علایق آنها ارائه می دهد.

LEGO آموخته است، زمانی که مشتریان خود را وارد فرآیند می کنند، نتیجه نهایی بسیار بهتر از هر چیزی است که تا به حال به تنهایی می توانند به دست آورند.

 

 • نمونه های بیشتر همکاری و خلق مشترک

در اینجا چند نمونه دیگر از شرکت هایی وجود دارد که در ابتدا و اغلب به مغز سهامداران خارجی نفوذ می کنند:

P&G Connect + Develop. برنامه هم‌طراحی P&G از شرکای نوآوری دعوت می‌کند تا در کنار هم چیزی عالی بسازند. سایت آنها می گوید: "این یک واقعیت است: همکاری نوآوری را تسریع می کند." آره!

P&G Connect + Develop

 

استارباکس این برنامه ایده‌پردازی و ارزش‌گذاری مشترک را در همه چیز، از غذاها و نوشیدنی‌های جدید گرفته تا محصولات فناوری تا پروژه‌های مسئولیت اجتماعی، استفاده می‌کند. شاید تعجب کنید که بدانید بیش از 70 درصد از ایده‌های جدید استارباکس که در سال‌های اخیر به بازار آورده شده است، از خارج از شرکت بوده است.

استارباکس

 

آزمایشگاه بتا نوکیا: برنامه هم‌آزمایی نوکیا از فن‌آوران و کاربران اولیه دعوت می‌کند تا اولین کسانی باشند که گوشی‌های جدید و ارتقای نرم‌افزار را آزمایش می‌کنند. این به آن‌ها اجازه می‌دهد بازخورد جمع‌آوری کنند و جزئیات را قبل از انتشار برای عموم مشخص کنند.

 

 • چهار افسانه در مورد خلق مشترک

در اینجا برخی از بزرگترین افسانه‌هایی که درباره هم‌آفرینی می‌شنوم وجود دارد - و برخی از بزرگترین موانع ذهنی که نوآوران را از هم‌آفرینی و خلق مشترک خوب باز می‌دارد.

 

افسانه 1: همکاری که شامل همه کاربران نهایی می‌شود، «بدک نیست».

این افسانه اغلب از این باور سرچشمه می‌گیرد که شما از قبل می‌دانید که مشتریانتان در حال حاضر به چه چیزی نیاز دارند، یا بعداً زمانی که زمان یا منابع بیشتری در اختیار دارید، روی ایجاد مشترک کار خواهید کرد.

اما حقیقت سرد و سخت اینجاست: شما نمی توانید نیازهای مشتریان خود را بدانید مگر اینکه از آنها بخواهید. شما باید ذینفعان خود را در هر مرحله از فرآیند توسعه محصول خود درگیر کنید و اکنون باید این کار را انجام دهید.

تجربه من: اگر الان زمان خوبی نیست، هرگز زمان خوبی وجود نخواهد داشت! هر کاری که لازم است انجام دهید تا خلق مشترک در اولویت قرار گیرد.

 

افسانه 2: یافتن مشتریانی که کسب و کار ما را درک کنند واقعاً سخت است.

این امر به‌ویژه در مورد راه‌حل‌های بسیار «کم مشتری»، مانند نوع نادری از سرطان، یا یک دستگاه پزشکی خاص که نوآوران به بازار می‌آورند، خود را نشان می‌دهد.

ممکن است به نظر برسد که پیدا کردن افرادی که کسب و کار را درک می کنند و ارائه بینش های واقعاً ارزشمندی را ارائه می دهند دشوار است. اما قربانی این طرز فکر نشوید.

 

افسانه 3: اگر می خواهیم چابک باشیم باید به تیم های داخلی خود تکیه کنیم.

نوآوران فکر می کنند، «ما این فرصت را داریم و باید سریع حرکت کنیم. هم‌آفرینی سرعت ما را کند می‌کند!»

این به احساس نیاز به استفاده از آن تیم های داخلی تبدیل می شود تا بتوانیم سریع و زیرک باشیم. اما حقیقت این است:

مهم نیست که با چه سرعتی به بن بست می رسید - هنوز یک بن بست است!

 

ایجاد مشترک در مورد اطمینان از این است که محصول شما مورد نیاز و مورد نیاز بازار است و هیچ مقدار سرعت نمی تواند مشکلی را در آنجا برطرف کند.

 

افسانه 4: ما قبلاً تحقیقات بازار را انجام دادیم ... پس همه چیز خوب است!

اشتباه نگیرید! تحقیقات بازار یک گام اولیه حیاتی برای ایجاد نوآوری‌هایی است که واقعاً نیازها را برآورده می‌کنند و درآمدهای کلان را ایجاد می‌کنند. اما به یاد داشته باشید که تحقیقات بازار برای آن زیرمجموعه خاص از مشتریان هدف در آن لحظه خاص از زمان انجام شده است.

اما نیازهای مصرف کننده و کاربر نهایی به طور مداوم در حال تکامل است. بنابراین این چیزی است که شما کاملاً باید به طور مداوم انجام دهید.

 

 • چگونه خلق مشترک را شروع کنیم

ایجاد مشترک می تواند برای شرکت های مختلف در هر اندازه و نوع، در هر منطقه ای در سراسر جهان که می خواهند به همان هدف دست یابند، موهبتی باشد:

برای ایجاد یک جریان ارتباط مستمر با مصرف کنندگان، ارائه دهندگان و سایر ذینفعان و قرار دادن آنها در مرکز این برنامه های نوآوری و تجربه، از ابتدا تا انتها.

چگونه خلق مشترک را شروع کنیم

اما آیا سازمان شما واقعاً آماده ایجاد مشترک است یا با چالش‌های اجرایی بزرگ روبرو هستید؟ بیایید به چند چیز نگاه کنیم که می تواند یا کلید موفقیت شما باشد - یا دلیل سقوط نهایی شما.

 

 1. طرز فکر رهبری را ارزیابی کنید.

خلق مشترک نمی تواند بدون اینکه در فرهنگ یک شرکت ساخته شود به طور مطلوب مؤثر باشد. و فرهنگ‌های جدید را نمی‌توان بدون مشارکت رهبران و تصمیم‌گیرندگان کلیدی شرکت توسعه داد.

این شیوه تفکر مصرف کننده محور ممکن است نیازمند یک تغییر پارادایم عمیق در بین رهبران نوآوری باشد. قبل از شروع سفر خلق مشترک، بسیار مهم است که درک کنید فرهنگ فعلی چقدر پذیرای نوآوری باز در مقابل نوآوری بسته است.

مدیران باید از یک الگوی نوآوری بسته با کنترل، برنامه‌ریزی و پیش‌بینی به سمت انعطاف‌پذیری، سازگاری و حفظ گفتگوی صمیمانه با ذینفعان تغییر مسیر دهند.

شما به کارمندان خارجی گرا نیاز دارید که بتوانند سریع و کارآمد به خواسته ها و نیازهای واقعی ذینفعان پاسخ دهند. رهبران خلق مشترک باید اعتماد را پرورش دهند و بازخورد صادقانه را تشویق کنند.

 

 1. تامین مالی خلق مشترک.

رهبران نوآوری به تأمین مالی تیم‌های تحقیق و توسعه داخلی، محصول، بازاریابی و تجربه مشتری عادت دارند. افزودن هم‌آفرینی به بشقاب شما به معنای الزامات بودجه جدید برای چیزهایی مانند ابزارهای هم‌آفرینی و پاداش یا مشوق‌های شرکت‌کنندگان است.

بر خلاف برنامه‌های سنتی تحقیقات بازار که معمولاً یک یا دو بار در سال بودجه از یک بخش تأمین می‌شود، ایجاد مشترک به منابع بیشتری نیاز دارد.

این یک استراتژی کسب‌وکار فراگیر با اجرای مستمر است – بنابراین هزینه‌های ایجاد مشترک نباید یک امر یک‌بار انجام شده باشد.

 

 1. تعصب خود را بررسی کنید.

از آنجایی که رهبران نوآوری در طول فرآیند هم‌آفرینی بازخورد جمع‌آوری می‌کنند، با سوگیری‌های ذاتی مواجه می‌شوند که می‌تواند فرآیند هم‌آفرینی را به سمتی اشتباه هدایت کند. ما به‌عنوان انسان می‌توانیم «آنچه را دوست داریم دوست داشته باشیم» و می‌توانیم نتیجه را به سمت تصورات از پیش تعیین‌شده‌مان هدایت کنیم.

وقتی نوبت به اعتبار ایده بزرگ بعدی می رسد، مهم است که تا حد امکان تعصب خود را کنار بگذارید تا حقیقت آشکار شود. این آسان نیست، اما اگر می‌خواهید استراتژی خلق مشترک شما موفق شود، بسیار مهم است.

 

 1. با مطالعات موردی هم آفرینی آشنا شوید.

هزاران نمونه از شرکت‌هایی وجود دارد که با موفقیت خلق مشترک را در مدل اصلی کسب‌وکار و فرهنگ شرکت خود بافته‌اند.

مشاهده کنید که چگونه شرکت‌ها در صنایع و بخش‌های مختلف ایجاد مشترک می‌کنند، سپس این تحقیق را به نمونه‌های خاص صنعت خود محدود کنید. سعی کنید تفاوت‌های ظریف هر مطالعه موردی را تشخیص دهید و در نظر بگیرید که چگونه این بینش‌ها ممکن است در تلاش‌های خلق مشترک شما اعمال شوند.

 

 1. با یک پروژه آتی در داخل سازمان شروع کنید.

محصول، خدمات یا تجربه بعدی را در نظر بگیرید که سازمان شما قصد توسعه آن را دارد. چگونه می توانید با مصرف کنندگان در مورد این پروژه گفتگو ایجاد کنید؟

حتی اگر ساختن یک استراتژی و برنامه کامل برای هم آفرینی خیلی سخت باشد، حتی گام های کوچک به سمت باز کردن یک گفتگو به کار در جهت هدف گسترده تر ایجاد مشترک کمک می کند.

 

 1. با یک استراتژیست خلق مشترک کار کنید.

یک استراتژیست خلق مشترک تخصص و راهنمایی برای کمک به ساده کردن منحنی یادگیری ارائه می دهد. این افراد و سازمان‌ها می‌توانند در مورد فرصت‌ها، ملاحظات، ابزارها و موارد عملی منحصربه‌فرد که هر کسب‌وکار مراقبت‌های بهداشتی باید قبل از ایجاد موفقیت‌آمیز مشترک به آن‌ها نگاه کند، مشاوره دهند.

در انتهای کار، آن‌ها می‌توانند منابع و زمان عمده‌ای را برای یافتن مسیر سودآوری برای شما ذخیره کنند. متخصصان ما در نانوپل، برای شروع مسیر خلق مشترک، در کنار شما هستند. کافی است با ما تماس بگیرید!

 

تجاری سازی

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید