برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

co-creation-examples

نمونه های موفق هم آفرینی با مشتری

نمونه های موفق هم آفرینی با مشتری: 10 شرکت که این کار را به درستی انجام می دهند

ببینید که چگونه 10 بازیگر بزرگ از قدرت خلق مشترک و هم آفرینی برای بازاریابی محصولات جدید و ایجاد رشد استفاده می کنند.

 

امروزه 58 درصد از کسب‌وکارها از پروژه‌های هم‌آفرینی برای کمک به نوآوری در مجصولات خود استفاده می‌کنند.

این همکاری ها می‌تواند راهی برای کشف فرصت‌های جدید در بازار، سوق دادن نام تجاری محصول در مسیرهای جدید، یا حضور در یک منطقه جغرافیایی کاملاً جدید باشد. با این حال، خلق مشترک، همیشه مثل پیاده روی در پارک، آسان نیست.

در نانوپل، ما به ده ها شرکت کمک کرده‌ایم تا با مشتریان یا کارمندان خود به روش خلق مشترک دست یابند. در این مقاله، ابتکارات موفق خلق مشترک و برخی نکات کلیدی در شرکت های معروف بین المللی را به شما نشان خواهیم داد.

ایجاد مشارکت درست به آینده نگری و برنامه ریزی دقیق و همچنین دانش عمیق از پایگاه مشتری برند شما نیاز دارد. ما نگاهی خواهیم انداخت به اینکه 10 شرکت مطرح جهان چگونه این کار را درست انجام می دهند، اما ابتدا یک یادآوری سریع را لازم می دانیم:

 • خلق مشترک با مشتری دقیقاً چیست؟

ایجاد مشترک به دعوت از ذینفعان (معمولاً مشتریان یا کارمندان) برای مشارکت در یک فرآیند طراحی یا حل مسئله برای ایجاد یک نتیجه با ارزش متقابل اشاره دارد.

این نتایج می تواند شامل مواردی مانند ایده های محصول جدید، راه هایی برای غلبه بر مشکلات زنجیره تحویل یا حتی راه حل های فنی برای سوالات پیچیده تولید باشد.

ایجاد مشترک همچنین شامل سرگرمی‌های فراوان و مبادلات سبک می‌شود، مانند نوازندگانی که از سوشال مدیا برای دریافت پیشنهادات طرفداران در مورد عناوین آلبوم‌ها استفاده می‌کنند، یا باشگاه‌های فوتبالی که در مورد تلاش‌های خود برای تغییر نام تجاری بازخورد می‌خواهند.

ایجاد مشترک با مشتری می تواند منجر به نوآوری های بزرگی شود، مانند طراحی داخلی کابین هواپیماهای خطوط هوایی اتحاد. با این حال، هم‌آفرینی می‌تواند باعث ایجاد شکست های سهمگینی نیز گردد، مانند پروژه «Boaty McBoatface»، نامی که با نظرسنجی از مردم برای یک کشتی تحقیقاتی زیست‌محیطی در بریتانیا انتخاب شده است.

 

10 نمونه از ابتکارات موفق خلق مشترک

 1. Unilever

یونیلور یکی از بزرگترین شرکت های کالاهای مصرفی جهان است که بیش از 400 برند شناخته شده از جمله Dove، Lipton، Best Foods و بسیاری دیگر را در اختیار دارد.

یونیلیور با فعالیت در 190 کشور و محصولاتی که روزانه توسط بیش از 2.5 میلیارد نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مجموعه عظیمی از مشتریان را دارد که از آن‌ها ایده‌ها و راه‌حل‌هایی را برای سؤالات توسعه محصولات خود تهیه می‌کند.

برای استفاده از این منبع، یونیلیور فعالانه به پایگاه مشتریان خود برای راه‌حل‌های محصول نگاه می‌کند و از استارت‌آپ‌ها، دانشگاهیان، طراحان و مشتریان، ایده‌ و پیشنهاد می‌خواهد.

یونیلور از طریق پلتفرم نوآوری باز خود که در سال 2010 راه اندازی شد، چالش های خاصی را به مردم ارائه می کند و افراد را تشویق می کند تا پاسخ هایی را برای پذیرش احتمالی توسط شرکت ارائه دهند.

این موارد شامل موضوعاتی مانند بسته بندی هوشمند محصول، فناوری اکسیداسیون روغن، سیستم های انجماد و خنک کننده و سایر زمینه ها می شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن پیشنهاد، می‌توان به ارائه‌کننده یک قرارداد تجاری برای راه‌حل آن‌ها و همچنین به رسمیت شناختن حرفه‌ای پیشنهاد کرد.

واکنش جهانی به پلتفرم یونیلور قوی بوده است و این شرکت تنها در نیمه اول سال 2012 بیش از 1000 پیشنهاد دریافت کرده است. این رویکرد همچنین به توسعه این فرهنگ کمک کرده است: اکنون، بیش از 60 درصد از پروژه‌های تحقیقاتی یونیلور شامل همکاری خارجی است.

رویکرد یونیلیور به خلق مشترک، ارزش نوآوری باز را منعکس می‌کند و کاربردهای بالقوه جمع‌سپاری را برای حل مشکلات نشان می‌دهد - حتی مشکلات پیچیده‌ای که نیاز به دانش فنی و تخصص دارند.

 

 1. IKEA

در اوایل سال 2018، خرده‌فروش مبلمان و کالاهای خانگی سوئدی، IKEA، یک پلتفرم دیجیتالی «Co-Create IKEA» را راه‌اندازی کرد که مشتریان و طرفداران را به توسعه محصولات جدید تشویق می‌کرد.

پلتفرم ایجاد مشترک IKEA بر چهار حوزه خاص تمرکز دارد:

 • درخواست از مشتریان برای پیشنهاد ایده محصول
 • اجرای IKEA Bootcamps برای کار با کارآفرینان
 • همکاری با دانشجویان دانشگاه ها در کشف راه حل های محصول
 • ارتباط با آزمایشگاه های نوآوری در سراسر جهان

اگر پیشنهادی برای طراحی مبلمان یا محصول موفقیت‌آمیز باشد، IKEA ممکن است مجوز فناوری را بدهد یا با سرمایه‌گذاری در محصولات آینده موافقت کند. برای طراحان و طرفداران با استعداد فنی، این یک انگیزه قوی ایجاد می کند: از طریق بزرگترین خرده فروش مبلمان جهان در معرض دید قرار گیرند.

این رویکرد به هزاران پیشنهاد مشتری منجر شده است، از جمله تغییرات در طراحی مبلمان اولیه مانند این:

ikea co-creation

نمونه ای از راه حل های  تولید مبل  مدل منبع باز IKEA. منبع: مدرسه بازرگانی هاروارد

 

شرکت کنندگان همچنین در صورت کارآمدی و انتخاب ایده هایشان واجد شرایط دریافت جوایز نقدی هستند. حتی از این مفیدتر، IKEA منابعی مانند آزمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های نمونه اولیه را برای کمک به مشتریان در توسعه و تنظیم دقیق پیشنهادات خود فراهم می‌کند.

برای IKEA، هم‌آفرینی به ایجاد خرد جمعی در نوآوری محصول کمک می‌کند و به شرکت این امکان را می‌دهد تا از بینش‌های مفید طراحی استفاده کند. این مزیت های واقعی بازار را برای شرکت ایجاد می کند و به جامعه ای از مشتریان اختصاصی کمک می کند.

 

 1. Sodexo

در سال 2016، Sodexo، یکی از شرکت های معتبر جهان با حضور در 64 کشور و ارائه دهنده پیشرو مواد غذایی یکپارچه و مدیریت امکانات، پلتفرم خلق مشترک خود با نام Innov’Hub، را که از بهترین شیوه ها و ایده ها در مقیاس جهانی و محلی پشتیبانی می کند، راه اندازی کرد.

پلتفرم ایجاد مشترک Sodexo بر چهار حوزه خاص تمرکز دارد:

 • تقویت هوش جمعی کارکنان Sodexo برای تولید و تحقق ایده های نوآورانه.
 • با بررسی و ارزیابی ایده ها از فرآیند انتخاب حمایت کنید.
 • از دیدگاه جهانی برای شناسایی شیوه‌های دارای فرصت‌های مقیاس‌پذیری استفاده کنید.
 • با ایجاد فضاهایی که در آن کارمندان بتوانند با هر مشتری نوآوری کنند، با کارمندان و مشتریان همکاری ایجاد کنید.

برای پذیرش این طرح عظیم، Sodexo با استفاده از یک نرم‌افزار جمع‌سپاری، یک پلتفرم جهانی برای توانمندسازی همه همکاران Sodexo برای اشتراک‌گذاری و تحقق ایده‌های نوآورانه و راه‌اندازی طرح‌های جمع‌سپاری ایجاد کرد. این کار به کارمندان اجازه می دهد تا استراتژی بلندمدت گروه را تقویت کنند، دیده شوند و از ایده های دیگر درون گروه الهام بگیرند و همچنین با همکاران دیگر در سراسر جهان تعامل و همکاری کنند.

این رویکرد هزاران کارمند را با پیشنهادها و ایده‌ها، بهترین شیوه‌ها و آزمایش‌هایی با NPS شگفت‌انگیز (+60) جذب کرد. طرح هایی مانند این:

sodexo

نمونه ای از تحویل غذای خودمختار Sodexo

استقبال Sodexo از خلق مشترک، استعدادهای درونی بسیاری را آشکار کرده و همچنین نوآوری را در مقیاس جهانی اثبات کرده است.

 

 1. دی والت

DeWalt، یکی از تولید کنندگان پیشرو ابزارهای برقی در جهان، پایگاه مشتریان خوبی دارد. در سال 2015، DeWalt یک جامعه بینش را برای مشتریان خود ایجاد کرد تا در ایده های توسعه محصول مشارکت کنند.

از زمان تأسیس، انجمن بینش DeWalt به بیش از 12000 کاربر، از جمله 8000 تاجر حرفه ای و 4000 کاربر خانگی افزایش یافته است. این گروه متنوع از مشارکت کنندگان تضمین می کنند که DeWalt طیف مفیدی از پیشنهادات محصول را دریافت می کند.

با این پلتفرم، DeWalt مشتریان را در چرخه توسعه محصول، آزمایش بسته بندی و طراحی و همچنین قابلیت استفاده وب سایت درگیر می کند. انجمن Insight به بهبود محصولات DeWalt کمک می کند، مانند طیف جدیدی از مته های چکشی بی سیم.

وارد اسمیت، مدیر محصول گروه در DeWalt، تشخیص می دهد که این نوع نوآوری باز در دنیای امروز چقدر حیاتی است. او می گوید: «رقابت شدید است. همه در تلاش هستند تا ابزارهای بیشتری را سریعتر راه اندازی کنند. شما به یک روش سریع و دقیق نیاز دارید تا در بازار واکنش نشان دهید.»

این تعهد به نوآوری باز فقط برای مشتریان سرگرم کننده نبوده است - بلکه به معنای پس اندازی بزرگ برای DeWalt است. در واقع، برآوردها نشان می دهد که این شرکت به دلیل جامعه هم آفرینی خود، تقریباً 6 میلیون دلار در هزینه های تحقیقاتی صرفه جویی کرده است.

 

 1. لگو

از بین تمام نمونه‌های موجود در این فهرست، هیچ شرکتی بهتر از LEGO قدرت ایجاد مشترک با مشتری را نشان نمی‌دهد.

لگو همیشه به خلاقیت شهرت داشته است. با این حال، تعهد شرکت به نوآوری به نجات این نام تجاری از وضعیت مالی چالش برانگیز خود در اوایل دهه 2000 کمک کرد که نتیجه آن، ارزشمند شدن نام تجاری، توسعه بیش از حد خطوط تولید و رشد بیش از حد بود.

در سال 2004، تغییر در رهبری منجر به رویکرد جدیدی برای توسعه محصول منبع باز و ایجاد Lego Idea شد. از آن زمان، این پلتفرم جمع‌سپاری پیشنهادهایی از بیش از 1 میلیون نفر دریافت کرده است و طرفداران به محبوب‌ترین ایده‌ها رأی می‌دهند.

در ازای مشارکت در یک ایده برنده، خالق می تواند تایید نهایی را برای محصول نهایی بدهد، در تمام بسته بندی ها و بازاریابی شناخته شود و حتی درصدی از فروش محصول را به دست آورد.

lego idea lab

موشک قمر ساترن V لگو که توسط طرفداران ساخته شده است

 

این رویکرد نوآورانه به راه اندازی 23 مجموعه اختصاصی ایده های لگو کمک کرد که در بین طرفداران لگو بسیار محبوب شده اند. نه تنها این، بلکه تعهد به ایجاد مشترک به افزایش درآمد کمک کرده است و این شرکت محبوب را از تنگناهای وحشتناک نجات می دهد.

استقبال LEGO از ایجاد مشترک مشتری نشان می دهد که چگونه این نوع همکاری می تواند به ایجاد جوامع جدیدی از طرفداران در سراسر جهان کمک کند. ابتکار ایده های LEGO همچنین باعث پوشش رسانه ای زیادی شده و وفاداری مشتریان را تقویت کرده است.

 

 1. DHL

DHL، بزرگترین پیک جهان، نمونه ای عالی از این است که چگونه ایجاد مشترک با مشتری می تواند با موفقیت در صنایع خدماتی و نه صرفاً در تولید محصولات اعمال شود.

در طول دهه گذشته، DHL در تلاش برای یافتن راه حل های خلاقانه و بهبود تجربه مشتری، کارگاه هایی را با مشتریان در آلمان و سنگاپور برگزار کرده است. این شرکت اکنون این کارگاه ها را به مراکز نوآوری DHL تبدیل کرده است.

در این مراکز نوآوری، از مشتریان دعوت می شود تا با کارمندان DHL صحبت کنند و ابتکارات جدیدی را برای کمک به عملکرد شرکت طرح ریزی کنند. یکی از ایده‌های عالی که از این جلسات بیرون آمد، «Parcelopter» بود، یک پهپاد که برای تحویل در مناطق چالش‌برانگیز استفاده می‌شود.

dhl drone

یکی از پهپادهای تحویل DHL، یک ابتکار جمع‌سپاری

 

این رویکرد برای ایجاد مشترک مشتری مثمر ثمر بود: از اوایل سال 2017، DHL بیش از 6000 جلسه ایجاد مشترک با مشتریان برگزار کرده بود. در سال 2018، DHL شبکه مراکز نمایشگاهی خود را در آمریکای شمالی گسترش داد و سومین مرکز نوآوری خود را در شیکاگو افتتاح کرد.

تلاش‌های ایجاد مشترک DHL همچنین به افزایش امتیاز رضایت مشتری به بیش از ۸۰ درصد کمک کرده است و در نتیجه حفظ مشتری بالاتری را ایجاد می‌کند. فناوری‌های جمع‌سپاری نیز به DHL کمک کرده است تا زمان تحویل برخی از اقلام را به‌طور چشمگیری کاهش دهد.

این مثال به ما نشان می دهد که ایجاد مشترک هرگز دور از دسترس نیست، حتی برای بزرگترین شرکت های جهان. اگرچه DHL بیش از 490000 کارمند در سراسر جهان دارد و سالانه 57 میلیارد دلار درآمد تولید می کند، این شرکت همچنان به دنبال راه حل های ابتکاری جدید است.

 

 1. BMW

در سال 2010، BMW اولین مسابقه نوآوری آزاد خود را اعلام کرد: "خدمات حرکت شهری فردا". این مسابقه که در آزمایشگاه Co-Creation BMW راه اندازی شد، فرصتی برای طرفداران و مشتریان بود تا ایده ها و نظرات محصول خود را با BMW به اشتراک بگذارند.

این مسابقه به مصرف کنندگان این فرصت را داد تا از ابتدا تا انتها درگیر فرآیند طراحی شوند و انگیزه ای واقعی برای طرفداران سرسخت ایجاد کرد تا ایده های خود را به اشتراک بگذارند.

bmw co-creation lab

آزمایشگاه خلق مشترک BMW

 

این مسابقه منجر به انتشار بیش از 300 ایده مجزا توسط 497 کاربر شد که سپس توسط بیش از 1000 داور و ارزیاب در سراسر جهان مورد ارزیابی قرار گرفت. برنده مسابقه Venugopal Panicker با مفهوم "Pick Me Up Please" خود، یک سیستم حرکتی متصل برای عابران پیاده بود.

پس از این مسابقه اولیه، BMW به میزبانی مسابقات نوآوری بیشتر ادامه داد و به جلب علاقه طرفداران و صنعت به نوآوری های جمعی برای مواردی مانند ویژگی های داخلی خودروهای کلاس جمع و جور خود کمک کرد.

همانطور که این مثال نشان می‌دهد، حتی برندهای لوکس با سطوح وسیعی از تشخیص نام می‌توانند از ایجاد مشترک استقبال کنند و از راه‌حل‌های مشتری محور برای مشکلات پیچیده دعوت کنند.

 

 1. Accor Live Limitless

در سال 2021 ،  Accor، یک شرکت مهمان‌نوازی چندملیتی که هتل‌ها، استراحتگاه‌ها و املاک را در 110 کشور تملک، مدیریت و امتیازدهی می‌کند، تصمیم گرفت با استفاده از فرآیند قیف نوآوری در سفر نوآوری خود، خلق مشترک را تقویت کند.

قیف نوآوری یک فرآیند 4 مرحله ای است. هدف این است که جریانی مداوم از ایده‌ها و نمونه‌های اولیه نوآورانه داشته باشیم که بتوان آن‌ها را برای زنده ماندن برند، بررسی کرد. این یک رویکرد رایج است که توسط بسیاری از شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری اینکه چه ایده‌هایی واقع‌بینانه هستند و کدام‌ها غیرواقعی هستند، استفاده می‌شود.

inovation funnel

این روش برای سازماندهی خلق مشترک در طول یک فرآیند نوآوری، Accor را قادر می‌سازد تا:

 • با اطمینان از همسویی هر ایده با استراتژی نوآوری، در ساخت مشترک با مشتریان هدف نوآوری کند.
 • جمع آوری و سازماندهی ایده ها حتی بدون رهبر پروژه.
 • سازماندهی و هماهنگی فرآیند نوآوری بازاریابی به صورت عرضی در بین تیم ها و مناطق.
 • سازماندهی "گروه نوآوری تماشا و جمع آوری"

 

 

 1. جنرال میلز

نمونه دیگری از غول صنعت که دائماً به دنبال راه های جدید برای نوآوری است، شرکت جنرال میلز متعهد به ایجاد مشترک با مشتری است.

جنرال میلز در حال حاضر سهم بازار قابل توجهی هم در ایالات متحده و هم در جاهای دیگر دارد و برندهای معروفی مانند Cheerios، Wheaties، Old El Paso و Betty Crocker را در کارنامه خود دارد.

در سال 2007، این شرکت شبکه جهانی نوآوری جنرال میلز را ایجاد کرد تا با همکاری با شبکه‌های کارآفرینی، شتاب‌دهنده‌های استارت‌آپ و افراد با استعداد، همکاری مشتریان خود را تقویت کند.

جنرال میلز با این شبکه به طور فعال به دنبال پیشنهادهایی برای مفاهیم و خطوط تولید جدید است. این فرآیند برای هر کسی باز است: مشتریان و کارمندان شرکت می توانند پیشنهادات محصول را قبل از بررسی برای پذیرش احتمالی ارائه دهند.

این رویکرد تاکنون موفقیت بزرگی داشته است و به جنرال میلز اجازه می دهد تا طیف وسیعی از تغییرات را در خط تولید و فرآیند بسته بندی خود ایجاد کند. در کنار این رویکرد، این شرکت همچنین فهرستی از دانشمندان و فناوران را برای کمک به توسعه محصول جدید تهیه کرده است.

 

 1. کوکاکولا

کوکاکولا با 31 میلیارد دلار فروش جهانی در سال 2018، در صدر فهرست نوشابه ها قرار دارد. با این حال، از ادامه تولید همان محصولات خوشحال نیست. در عوض، کوکاکولا روی ایجاد مشترک مشتری در بازارهای محلی سرمایه گذاری می کند.

به عنوان مثال، از اواخر سال 2018، کوکاکولا وارد یک آزمایش خلق مشترک با مشتریان شد تا مطمئن شود استراتژی محصول آسیای جنوب شرقی آن منعکس کننده ذائقه منطقه و مردم آن است.

مصرف کنندگان در حال تغییر هستند، بنابراین حفظ و جلب توجه مردم بسیار دشوار است. [هم‌آفرینی] شما را مجبور می‌کند که مرزها را کنار بگذارید، تا آماده سریع‌تر رفتن به بازار انبوه باشید.

coca_cola

در این محیط کوکاکولا جواب را در مشتریان خود می بیند. تیم تحقیق و توسعه کوکاکولا برای اینکه بفهمد طرفدارانش به دنبال چه چیزی هستند، غذاخوری‌های محلی را در سراسر آسیای جنوب شرقی اجاره کرده و تغییرات مشتری محور محصولات کلاسیک کوکاکولا را آزمایش کرده است.

در حالی که این شرکت به دلایل محرمانه بودن آماده افشای هیچ یک از نتایج این آزمایش ها نیست، خوشحال است که گزارش دهد این تغییرات به خوبی آزمایش می شوند و بازخوردهای مثبت زیادی از مشتریان دریافت می کنند.

این ارزش ایجاد مشترک مشتری در سطح محلی را نشان می دهد. حتی برای محصولات شناخته شده و مشهوری مانند کوکاکولا، بخش عظیمی از فروش آنها به تنظیم محصولات متناسب با بازارهای خاص بستگی دارد. همکاری با جوامع به آنها کمک می کند تا به این هدف برسند.

 

 

این مثال‌ها درباره هم‌آفرینی موفق چه چیزی به ما می‌گویند؟

این یک مرور کلی از ده شرکت است که می توانند به بقیه ما نشان دهند که چگونه ایجاد مشترک با مشتری انجام می شود. در واقع ما نگاه خوبی به طیف نوآوری‌های جمع‌سپاری که در سرتاسر جهان رخ می‌دهند، انداخته‌ایم.

اما این مثال‌ها چه چیزی می‌توانند درباره هم‌آفرینی موفق به ما بگویند؟ برای ایجاد مشترک با مشتری برای ارائه نتایج عالی چه چیزی لازم است؟

در اینجا چند نکته کلیدی آورده شده است.

 1. بهترین تلاش‌های هم‌آفرینی هدفمند و خاص هستند

همانطور که نمونه های جنرال میلز و دی والت نشان می دهد، از مشتریان این سوال ساده می پرسند که "دوست دارید بیشتر از چه چیزی ببینید؟" می تواند منجر به ایده های عالی شود.

با این حال، طرح یک چالش خاص می‌تواند به راه‌حل‌های بهتری نیز منجر شود. یک رویکرد هدفمند همچنین مستلزم زمان کمتری برای شرکت در فیلتر کردن مطالب ارسالی مشتری است.

برای مثال، نگاهی به رویکرد یونیلور بیندازید.

با درخواست از افراد برای راه حل های خاص برای مشکلات فنی، شرکت به احتمال زیاد پیشنهادات عملی را از افراد دارای مهارت و تخصص دریافت می کند تا بدانند چه چیزی کار می کند.

قبل از راه‌اندازی یک طرح هم‌آفرینی، شرکت‌ها باید ایده دقیقی از شرکت‌کنندگان ایده‌آل خود داشته باشند و باید زمان خود را صرف فکر کردن درباره مشکل کنند.

 

 1. ایجاد مشترک مؤثر اعتماد و شفافیت را می طلبد

مشتریان امروزی بهتر از هر زمان دیگری مطلع و آگاه هستند. این امر خطر را برای شرکت‌هایی افزایش می‌دهد که خلق مشترک را آغاز می‌کنند، زیرا مصرف‌کنندگان با آگاهی از فناوری، از هرگونه تلاش شرکت برای دستکاری یا سوء استفاده از فرآیند همکاری با مشتری، آگاه می شوند.

هنگامی که یک شرکت تلاشی را برای ایجاد مشترک مشتری آغاز می کند، باید این کار را شفاف و به گونه ای انجام دهد که اعتماد مشتریان را ایجاد و حفظ کند.

رویکرد BMW یک مثال عالی است. این شرکت در مورد فرآیند نوآوری خود از ابتدا تا انتها صحبت می کند و واقعیت تجاری انتخاب یک ایده طراحی محصول را با جزئیات واضح بیان می کند و به ایجاد اعتماد با شرکت کنندگان کمک می کند.

 1. ایجاد مشترک می تواند کاری بیشتر از شکل دادن به محصولات جدید، انجام دهد

نمونه‌های زیادی از تولید مشترک وجود دارد که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا خطوط جدیدی از محصولات را شکل دهند، مانند مته‌های چکشی شارژی DeWalt با این حال، هم‌آفرینی می‌تواند منجر به نوآوری‌هایی شود که فراتر از محصولات منفرد است.

به عنوان مثال به DHL نگاه کنید. DHL با نظرات مشتریان از طریق مراکز نوآوری خود، تغییراتی در سیستم های تحویل اصلی خود ایجاد کرده است که منجر به بهبودهای معنی داری در زمان تحویل بسته شده است. این نه تنها برای مشتریان راحت تر است، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه نیز می شود.

شرکت ها هنگام همکاری با مشتریان باید چشم و گوش خود را باز نگه دارند و همیشه باید به کاربردهای بالقوه گسترده تر فراتر از خطوط تولید واحد فکر کنند.

 1. ایجاد مشترک باید حول یک پلت فرم دیجیتال سازماندهی شود

با دیجیتالی شدن همه چیز، شما باید یک تجربه آنلاین برای کارمندان و مشتریان خود ایجاد کنید تا ایده ها، بهترین شیوه ها و غیره را در مقیاس جهانی، در هر زمان و از هر کجا به اشتراک بگذارند. تقریباً همه در زندگی خود از محصولات دیجیتال استفاده می کنند و شما نمی توانید بین کیفیت این تجربه با پلتفرم های آنلاین اصلی مانند فیس بوک، لینکدین یا گوگل فاصله ای داشته باشید.

راه دیگر برای ایجاد مشارکت بدون ابتکار جمع سپاری این است که در سفر نوآوری خود مانند مثال Accor ایجاد مشترک کنید. شما می توانید از یک فرآیند قیف نوآوری استفاده کنید، با این حال باید بدانید که ده ها فرآیند مختلف وجود دارد و هر کدام اغلب شامل دیدگاه سفارشی می شوند.

 1. هم آفرینی کارآمد مستلزم ایجاد انگیزه در شرکت کنندگان است

فرقی نمی‌کند که از مشتریان می‌خواهید ایده‌های خود را در مورد غلات، ماشین‌های لوکس یا ابزار برقی ارائه دهند: هیچ‌کس نمی‌خواهد ایده‌های عالی خود را به صورت رایگان ارائه دهد.

ایجاد انگیزه واضح و قوی برای شرکت کنندگان در خلق مشترک برای به دست آوردن بهترین ایده ها بسیار مهم است، و به همین دلیل است که همکاری های شرکت هایی مانند LEGO، BMW و Unilever بسیار موفق بوده است. مشتریان می‌خواهند ایده‌هایشان دیده شود.

بنابراین، فقط از مشتریان و طرفداران دعوت نکنید تا ایده ها و پیشنهادات خود را ارائه دهند - برای انجام این کار یک پاداش واضح و قانع کننده ایجاد کنید.

 1. ایجاد مشترک می تواند اعتماد را در جامعه ایجاد کند

علاوه بر اینکه منجر به محصولات جدید و بهبود فرآیند می شود، ایجاد مشترک مشتری می تواند برای ایجاد اعتماد به یک برند و ایجاد حس اجتماعی در بین طرفداران آن بسیار مفید باشد.

رویکرد LEGO یک مثال عالی در اینجا است. بدیهی است که این شرکت قبلاً یک جامعه تثبیت شده از طرفداران داشت، اما پلتفرم LEGO Ideas با ارائه تمرین های سرگرم کننده و طراحی مشترک، کارهای زیادی برای ایجاد و تقویت این جامعه انجام داده است.

وقتی مشتریان بتوانند با شرکت در توسعه محصول با برندها ارتباط برقرار کنند، احتمال اینکه به برند مثبت نگاه کنند و احساس کنند به آنها گوش داده می شود، بیشتر می شود. این نه تنها برای ایجاد جامعه ای از طرفداران عالی است - بلکه به وفاداری به برند نیز کمک می کند.

نوآوری

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید