برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

graphene oled

گرافن می تواند جایگزین فلز کمیاب مورد استفاده در صفحه نمایش تلفن همراه شود

محققان پاراگراف و دانشگاه کوئین مری لندن به طور موفقیت‌آمیز یک دیود ساطع نور آلی (OLED) را با یک آند گرافن تک لایه ساخته اند که جایگزین ITO در دیودهای ساطع کننده نور آلی (ارگانیک) می‌شود. مطالعه جدید در مجله Advanced Optical Materials منتشر شده است.

 

ایندیم یکی از 9 عنصر کمیاب در پوسته زمین است و در فهرست مواد حیاتی اتحادیه اروپا قرار دارد. با این حال، بیشتر به شکل اکسید قلع ایندیم (ITO) و در بخش کلیدی صفحه نمایش لمسی در تلفن های همراه و رایانه های ما به طور گسترده استفاده می شود. اکثر خانه‌ها دارای اقلام زیادی حاوی ایندیم هستند، از آن در تلویزیون‌های صفحه تخت، پنل‌های خورشیدی و همچنین چراغ‌های LED در خانه‌های ما استفاده می‌شود.

 

این تحقیق با بودجه Innovate UK با هدف حذف یک عنصر محدود کننده به نام Indium، راه را به روی یک تغییر اساسی در پتانسیل دستگاه های با فناوری پیشرفته در آینده باز می کند.

 

پروفسور کالین هامفریس از دانشگاه کویین مری و پاراگراف می گوید: "به دلیل اهمیت و کمیاب بودن ایندیم، تلاش های زیادی برای جایگزینی ITO صورت گرفته است، اما تاکنون هیچ ماده ای یافت نشده است که عملکرد مشابهی در یک دستگاه الکترونیکی یا نوری داشته باشد."

 

مقاله ما اولین مقاله در جهان است که نشان می‌دهد گرافن می‌تواند جایگزین ITO در یک دستگاه الکترونیکی/اپتیکی شود. ما نشان داده‌ایم که یک گرافن-OLED عملکرد یکسانی با یک ITO-OLED دارد. ITO-OLED به طور گسترده به عنوان صفحه لمسی در صفحه نمایش تلفن های همراه ما استفاده می‌شود.."

 

گرافن یک لایه منفرد از اتم های کربن است. کربن در زمین بسیار فراوان است و برخلاف ایندیم یک ماده پایدار است.

 

هنگامی که گرافن به شکل تکه های کوچک کشف شد، به دلیل خواص شگفت انگیزش، ماده شگفت انگیز نامیده شد. با این حال، سازمان هایی مانند آی بی ام، اینتل و سامسونگ نتوانسته اند رشد گرافن را افزایش دهند تا بتوان از آن در دستگاه های الکترونیکی استفاده کرد. پاراگراف روش جدیدی را برای تولید گرافن با مساحت بزرگ و مناسب برای چنین دستگاه هایی ایجاد کرده است.

نانو فناوری, گرافن

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید