برای تماس اینجا کلیک کنید

مقالات شتابدهنده

اومیکرون

نانو داروها، کلید شکست دادن چرخه جهش بی پایان COVID

نانو داروها،  کلید شکست دادن چرخه جهش بی پایان COVID

در حالی که جهان از ظهور یک نوع دیگر کووید-19 - سویه omicron – نگران است، توجه دوباره به درستی روی ایجاد ایمنی از طریق واکسن، متمرکز شده است.

 

اما سوال بزرگی که به طور فزاینده ای پرسیده می شود این است: "آیا این واکسن می تواند به این بیماری همه گیر پایان دهد یا همیشه با نوع جدید بعدی روبرو می شویم؟"

 

فایزر این هفته اعلام کرد که ما هنوز هم می‌توانیم انواع کووید را تا سال 2024 «مدیریت» کنیم، زیرا ویروس، امیدواریم، از حالت همه‌گیر به آندمیک (پایان همه گیری) حرکت کند.

 

این نشان می‌دهد که جهان شدیداً به داروهای ضد ویروسی جدید قوی نیاز دارد که با استفاده از آخرین فناوری نانو و برنامه‌های کاربردی کشف داروی هوش مصنوعی، همه ویروس‌های کرونا را در منبع متوقف کنند.

 

کارشناسان صنعت اذعان دارند که محصول فعلی واکسن‌های mRNA نشان‌دهنده یک پیشرفت بزرگ است. آنها در زمان بی سابقه ای توسعه یافته اند و در پیشگیری از علائم، بار ویروسی و گسترش انواع قبلی کووید-19 بسیار موثر بوده اند.

 

اما جهش های ویروسی همچنان به کاهش اثربخشی واکسن، به ویژه برای ویروس های تنفسی مانند آنفولانزا و کووید-19 ادامه می دهند.

 

و بخش بزرگی از جامعه جهانی یا نمی‌توانند به آن دسترسی پیدا کنند، یا بدتر از آن، از واکسیناسیون خودداری می‌کنند، در نتیجه این ویروس‌ها را قادر می‌سازد تا در میزبان‌های محافظت‌نشده جهش پیدا کنند و این کابوس بشریت را دوباره زنده ‌کند.

 

در مقابل، داروهای ضد ویروسی باید آسان‌تر توزیع شوند، راحت‌تر مصرف شوند، و اگر افراد خاصی تصمیم بگیرند داروها را مصرف نکنند، حفاظت از اکثریت کمتر به خطر ‌افتد.

 

این داروها متفاوت عمل می کنند: به جای اینکه ویروس را قادر به جهش کنند، روند را مختل یا مسدود می کنند. بر اساس گزارش دیلی تلگراف به نقل از استفان گریفین، دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز، یکی از رویکردها «مثل قرار دادن سوخت دیزل در موتور بنزینی» توصیف شده است.

 

شرکت‌های بزرگ دارویی، مرک و فایزر، اخیراً ضد ویروس‌های کووید-۱۹ را معرفی کردند که از برنامه‌های قبلی تغییر کاربری داده‌اند، اگرچه سؤالاتی در مورد مدت زمان ماندگاری این داروها در بدن و دفعات دوز آن‌ها مطرح شده است.

 

"مولنوپیراویر"  ساخت شرکت مرک - اصلاح شده از یک داروی ضد آنفولانزا - روزانه به هشت دوز نیاز دارد و در حالی که Paxlovid ساخت فایزر فقط به چهار دوز نیاز دارد، این دارو همچنین باید با یک داروی HIV همراه شود تا از فیلتر شدن آن توسط کبد، قبل از اینکه دارو بتواند عمل کند، جلوگیری شود.

 

اطلاعات بیشتری در مورد اثربخشی آنها وجود دارد: اگرچه اثربخشی تخمین زده شده Paxlovid در پیشگیری از پیامدهای نامطلوب کووید، مانند بیماری شدید یا مرگ در حال حاضر بالاست، اثربخشی مولنوپیراویر به طور بالقوه تنها به 30 درصد کاهش یافته است.

 

همچنین احتمال داده شده است که با ادامه جهش ویروس، تأثیر آنها کاهش می یابد. همه اینها سه سوال را ایجاد می کند:

 

اولا، آیا این داروها بهتر از واکسن ها هستند؟

 

ثانیاً، به جای اینکه همیشه با چنین ویروس هایی مقابله کنیم، چرا در وهله اول، از طریق اکتشافات دارویی جدید، آنها را کاملاً متوقف نکنیم؟

 

ثالثاً چه کسی چنین راهکارهایی را ارائه خواهد کرد؟

 

هفته گذشته، مجله نانو گزارش بین‌المللی مهمی درباره روندهای جدید در نانوپزشکی و استفاده از هوش مصنوعی و سایر فناوری‌ها در کشف دارو منتشر کرد.

 

در این گزارش، شرکت‌های مختلفی از جمله BenevolentAI مستقر در لندن، که به یک کنسرسیوم خصوصی-عمومی برای یافتن درمان‌هایی برای COVID-19 پیوستند، ذکر شد.

 

شرکت BenevolentAI  داروی Baricitinib را به عنوان یک داروی موجود برای استفاده مجدد برای درمان COVID-19 شناسایی کرد، اما طبق گزارشی که در Lancet چاپ شد، این دارو از هر 20 بیمار تحت درمان با Baricitinib در برابر یک گروه دارونما در یک کارآزمایی بالینی بعدی، تنها از یک مرگ اضافی جلوگیری کرد.

 

گزارش مجله نانو همچنین از Verseon مستقر در کالیفرنیا به عنوان یکی از شرکت‌های امیدوارکننده‌تر در کشف دارو یاد می‌کند و آنیربان داتا، رئیس بخش زیست‌شناسی دیسکاوری آن می‌گوید:

 

واکسن ها و داروهای ضد ویروسی کنونی راه حل های گذشته نگر هستند که سویه های تازه پدید آمده را درمان نمی کنند. ما به یک استراتژی متفاوت نیاز داریم تا همیشه یک قدم از جهش های ویروسی عقب نمانیم.

 

تفکر Verseon این است که بر روی مسدود کردن مکانیسم میزبانی تمرکز کند که از طریق آن SARS-CoV-2 (COVID-19) وارد سلول ها می شود. برخلاف ویروس‌ها، سلول‌های میزبان جهش نمی‌یابند، بنابراین دنبال کردن پروتئین‌های روی سلول‌های میزبان که اجازه ورود ویروس را می‌دهند یک راه‌حل طولانی‌مدت است.

 

"با توجه به ظهور سویه بسیار عفونی دیگری مانند omicron، ما به تازگی برنامه ای را در Verseon شروع کرده ایم که دقیقاً این کار را انجام می دهد."

 

داتا اضافه کرد که سایر ویروس‌ها و سویه‌های آنفولانزا از مکانیسم مشابه SARS-CoV-2 برای آلوده کردن سلول‌ها استفاده می‌کنند و ما می دانیم این آخرین بیماری همه‌گیری نخواهد بود که بر بشریت تأثیر می‌گذارد.

 

پل استنارد، رئیس بنیاد جهانی نانو گفت: «دقیقاً به همین دلیل است که سازمان غیرانتفاعی ما کنسرسیومی از شرکای سرمایه‌گذاری بین‌المللی را برای محافظت و آمادگی در برابر همه‌گیری آینده گرد هم آورده است.

 

از آنجایی که در نهایت تجاوز به زیستگاه‌های طبیعی، شیوه‌های رسیدگی به حیوانات زنده و قصابی، یا مسائل دیگر، پاتوژن های دیگری را معرفی می‌کند که انسان در برابر آن دفاع طبیعی ندارد، بنابراین ما در رقابت با زمان هستیم تا داروهای ضد ویروسی با طیف وسیعی را تولید کنیم که ورود آن به سلول های بدن ما را مسدود می‌کنند.

 

به گفته دکتر مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های بهداشتی در WHO (سازمان بهداشت جهانی)، خطرات دفعه بعد می‌تواند بسیار بیشتر باشد:

 

این بیماری همه گیر (کووید 19) بسیار شدید بوده است. هر گوشه از این سیاره را تحت تاثیر قرار داده است. اما این لزوماً بزرگترین همه گیری تاریخ نیست و نخواهد بود.»

 

یکی دیگر از داروهای ضد ویروسی این هفته سرفصل اخبار شد زمانی که سرویس بهداشت ملی بریتانیا (NHS) اعلام کرد که Sotrovinab، یک داروی ضد ویروسی ساخت شرکت GlaxoSmithKline ، را برای بیماران آسیب پذیر بالینی مانند بیماران سرطانی، دریافت کنندگان پیوند اعضا و سایر افراد پرخطر به کار خواهد گرفت.

نانوپل, امیکرون

اطلاعات تماس نانو پل

نشانی:

کیلومتر 15جاده کرج بلوار پژوهش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ساختمان تجاری سازی و نو آوری طبقه دوم واحد 204

تلفن تماس:

02144787082 - 09352627961

پست الکترونیکی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تمام حقوق مادی و معنوی سایت نزد شرکت فیدار بسپار ارک محفوظ است.

برای تماس اینجا کلیک کنید